Tarafsız ve En Güvenilir Haber Ajansı!

logo
Ana Sayfa Manşet İletişim

50 bin yıl sonra ilk: Yeşil kuyruklu yıldız Dünya'ya yaklaşıyor

50 bin yıl sonra ilk: Yeşil kuyruklu yıldız Dünya'ya yaklaşıyor

blog
  • Tarih:14.01.2023
  • Editör: Sarı Zeybek Haber Ajansı

Parlak yeşil bir kuyruklu yıldız, 50 bin yıl sonra ilk kez Dünya’ya yaklaşıyor. Bilim insanları, gök cisminin 2 Şubat'ta Dünya'ya en yakın noktada olacağını kaydetti.
NASA yetkilileri, buzla kaplı kuyruklu yıldızın ilk olarak Mart 2022'de Jüpiter'in yörüngesindeyken tespit edildiğini söyledi.
Kuzey Yarımküre'dekiler kuyruklu yıldızı, perşembe gününden itibaren dürbünle küçük bir yeşil parıltı olarak görebilecek.
Bilim insanları, gök cisminin 2 Şubat'ta Dünya'ya en yakın noktada olacağını kaydetti.
Emekli bir lise fen bilgisi öğretmeni ve astrofotoğrafçı olan Dan Bartlett, California'daki Yosemite Ulusal Parkı yakınlarında bulunan kulübesinden kuyruklu yıldızı görüntülüyor. 
Bartlett, “Dürbünle veya değil, bir şey göreceksiniz. Arkadaşlarınızı bir araya getirin ve bir ömür boyu konuşacağınız bir gözlem yapın” dedi.
Planetary Society, Kuzey Yarımküre'deki teleskopsuz gözlemcilere, kuyruklu yıldızın, "gökyüzünde soluk, yeşilimsi bir leke" gibi görüneceği bilgisini veriyor.
Teleskopu olanlar ise kuyruklu yıldızın, kuyruğunu da görebilecek.
Kuyruklu yıldız ocak ayı boyunca Kuzey Yarımküre'de izlenebilecek. Güney Yarımküre'dekiler için ise şubat ayında görünür olacak.
Planetary Society’ye göre kuyruklu yıldız güneş çevresindeki dönüşünü 50 bin yılda tamamlıyor ve bu nedenle “ömürde bir kez şahit olunacak bir gözlem” deniliyor.

En Çok İlgi Görenler

Son Teknoloji Haberleri

teknoloji-haberleri