Tarafsız ve En Güvenilir Haber Ajansı!

logo
Ana Sayfa Manşet İletişim

Milletvekili maaşları Temmuz zammıyla 56 bin lira oldu

Milletvekili maaşları Temmuz zammıyla 56 bin lira oldu

blog
  • Tarih:01.07.2022
  • Editör: Sarı Zeybek Haber Ajansı

Milletvekili zamlarına yapılan son zamla beraber maaşlar 40 bin liradan 56 bin liraya yükseldi.
AKP tarafından hazırlanan Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda memura ek gösterge getiren “Torba Teklif’’in görüşmeleri sırasında, milletvekili emekli maaşlarının yanı sıra, eski meclis başkanları, eski başbakanlar ve eski bakanların aylıkları, cumhurbaşkanı ödeneğine endeksli olmaktan çıkarıldı.
Bu aylıkların memur maaş katsayısına bağlanmasına yönelik önerge kabul edildi. Önerge ile TBMM başkanları ve başbakan emekli aylıkları 126000 gösterge; emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekili aylıkları 115225 gösterge üzerinden ödenecek.
Böylece mevcut memur maaş katsayısına göre eski meclis başkanları ve eski başbakanların emekli aylıkları 29 bin liraya, eski bakan ve emekli milletvekillerinin maaşları ise 18 bin liradan 27 bin liraya yükselecek.
Bu artışlar 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.
MİLLETVEKİLLERİNİN MAAŞI 56 BİN LİRAYA YÜKSELİYOR
Bu tarihe kadar eski meclis başkanları, eski başbakanlar ve emekli milletvekilleri zamsız maaş alacaklar. Türkiye gazetesinin haberine göre mevcut milletvekillerinin maaşı ise Temmuz ayında artarak 40 bin liradan 56 bin liraya yükselecek.
MİLLETVEKİLİ AYRICALIKLARI
Milletvekillerinin 2 yıl vekillik görevi yapmaları emeklilik hakkına sahip olmaları için yeterli.
25 yıllık bir çalışma hayatı ve yaş sınırını sağlayan milletvekilleri de hem milletvekili maaşı hem de emekli aylığı alabilmekte.
Milletvekillerine verilen ayrıcalıklardan bazıları şöyle:
5682 sayılı Pasaport Kanununun 13. maddesi gereğince milletvekilleri ile eş ve çocuklarına “Diplomatik Pasaport” verilmektedir.
- Giderleri devlet tarafından karşılanmak üzere sekreter, danışman ve yardımcı personel sağlanmaktadır.(6253 Sayılı Yasa md 30/3 Kapsamında)
- Mecliste sunulan sosyal imkanlardan (lokanta, berber, sağlık merkezi gibi) yararlandıkları gibi meclis dışında da kamu kurum ve kuruluşların tüm sosyal imkanlarından yararlanabilmektedirler.
- İletişim ve ulaşım konusunda belli miktara kadar ücretsiz hizmet olanaklarından faydalanmaktadırlar.”
MAAŞLARDAN YAKINDI
AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, TV42’deki Sümen Altı programında Türkiye'deki ekonomik duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.
Geçtiğimiz yıl, "Normal şartlarda ayda iki kilo et yiyorsak yarım kilo yeriz. Domatesi iki kilo yerine iki tane alırız" sözleriyle gündem olan Demirbağ, bu sefer milletvekili maaşlarının azlığından yakındı.
Demirbağ, "Bu maaşlarla vekillik yapmak çok zor" dedi.

En Çok İlgi Görenler

Son Teknoloji Haberleri

teknoloji-haberleri